Rady pri kupovaní: Ako si vybrať elektrickú gitaru?


Ako si vybrať elektrickú gitaru ?

Ak si mienite kúpiť gitaru je dôležité prihliadať na to pre koho bude táto gitara. Pokiaľ ste začiatočník je dôležité aby vaša gitara znela dobre a aby vyhovovala tomu čo od nej požadujete. Je dobré poradiť sa s niekým, kto sa v gitarách vyzná a je dobré nechať si poradiť. V nasledujúcich riadkoch by sme vám aspoň trochu chceli proces výberu zjednodušiť.

Je podstatné aby vám vaša nová gitara sadla do rúk a aby ste tak ostali motivovaný pri ďalšom postupe v hraní. Mnoho začínajúcich gitaristov si vyberá gitary ktoré sú ¾ veľkosti, ktoré sú menšie a ľahšie ako obyčajné gitary čo pomáha gitaristovi v začiatkoch.

Je dôležité aby ste si vybrali gitaru, ktorá vydrží naladená počas hrania. Kozmetické detaily, tvar tela, elektronika a mechaniky sú taktiež dôležité.  Často je vašou motiváciou to, že máte nejakého obľúbeného gitaristu. Ak sa vám jeho gitara páči nie je ťažké nájsť podobnú gitaru niekedy aj signature verziu vášho hrdinu.

Les-Paul-guitar-27367484-1920-1200

Pre niekoho kto sa venuje hre na gitaru už dlhšiu dobu sú požiadavky trochu vyššie. Pravdepodobne už majú predstavu aké by mala mať ich gitara vlastnosti. Taktiež si môžu vybrať gitaru zo sériovej výroby alebo môžu kontaktovať výrobcov a nechať si vyrobiť podľa požiadaviek svoj vlastný model podľa svojich predstáv. Taktiež jestvuje niekoľko zručných handmade výrobcov, ktorí vám pomôžu s každým detailom.

Pamätajte si však, že kvalita gitary ide ruka v ruke s jej cenou.  Radšej investujte trochu viac ako si kúpiť model z veľmi lacnej kategórie a nedá vám to čo chcete.

Aký je váš finančný strop ?

Peniaze sú hlavným kľúčom pri výbere gitary. ak ste úplný začiatočník netreba siahať hneď po najdrahšej gitare. Sú tu gitary, ktoré vám aj za nižšiu cenu poskytnú vynikajúce vlastnosti. Každý nový gitarista potrebuje taktiež kombo a kábel na to nesmiete zabudnúť. Taktiež nezabúdajte na pás, ladičku, trsátka, struny a nejaký ten obal.

Pod 300€

Mnoho výrobcov sa venuje aj výrobe lacných gitár. Tieto gitary sú väčšinou s lacných materiálov bez nejakého kvalitného spracovania. Môžeme taktiež nájsť sety, ktoré vám poskytnú všetko čo na začiatok potrebujete. Taktiež sú v niektorých zahrnuté aj inštruktážne DVD s lekciami alebo knihy.

s1

Squier Bullet HS Telecaster Electric Guitar

Pod 500€

Ak ideme so svojím cenovým stropom hore dnešná ponuka gitár nám toho môže poskytnúť oveľa viac. Pri mnohým takýmto gitarám už nie je čo zazlievať, pretože dosahujú vlastnosti vyšších tried gitár. So stúpajúcou cenou si môžete vybrať gitaru, ktorá vám sadne po všetkých stránkach. Mnoho drahších modelov bolo upravených tak aby boli dostupné v tejto cenovej kategórii a aby sa ich kvalita veľmi nemenila.

s2

Epiphone Les Paul PlusTop PRO

Nad 1000€

Tieto gitary sú v podstate vrcholom a dávajú vám oveľa viacej možností. Sú omnoho kvalitnejšie ako po materiálnej stránke tak aj ich spracovanie je na vynikajúcej úrovni. V tejto sume sú tu taktiež gitary vašich obľúbených umelcov. Môžete si taktiež nechať zostrojiť svoj vlastný model. Tieto modely však už presahujú túto sumu niekoľkonásobne.

s3

Eric Clapton Stratocaster by Fender

Na záver vám prajem veľa úspechov s vašou budúcou gitarou.