1 370 x prečítané

Rozhovor: Spevák a gitarista Johnny Pišto (Zakázaný Ovoce)

A je tu ďalší rozhovor! Na dnes sme si pre vás pripravili zopár otázok pre speváka a gitaristu kapely Zakázaný Ovoce – Johnnyho Pištu.  Pišto pochádza z Prahy a je 27 ročný milovník žien a hlavne strunových nástrojov.


Ahoj Pišto. Povedz nám niečo o sebe a o tvojej ceste muzikou, čo ťa viedlo k hre na gitare a kedy vznikla túžba hrať v kapele? Mal si pred Zakázaný Ovoce aj inú kapelu? “
Ahoj, na kytaru jsem začal hrát asi jako většina lidí, kvůli ženskejmJ A i proto jsem založil kapelu, resp. jsem spoluzaložil tři, z nichž Ovoce funguje dodnes.”

Ste kapela ktorá pomerne dosť koncertuje, ktorý koncert alebo udalosť na ňom sa ti vryla do pamäti? “ Teď zrovna ten včerejší, po tom mi bude asi ještě hodně dlouho špatněj.”

Ste kapela ktorá je na scéne už zopár rokov. Prešla kapela nejakými zmenami či už personálnymi alebo žánrovými ? “Vývoj v tvorbě tam určitě je, stárneme a mění se i náš postoj k životu a hudbě, tomu se neubráníme a ani nechceme, nejsme ta kapela, která chce celej život hrát to samý. Personální změny samozřejmě byly, ale to jednou sepíšem do nějaký podrobný historie kapely, než do rozhovoru.”

Pred časom ste vydali váš v poradí 4. Album (Život se Tě neptá)  Ako ho hodnotíš a v čom je iný oproti predchádzajúcim albumom? “Je lepší, zvukově, skladatelsky, aranžérsky. My ho hodnotíme jako naše nejlepší a většina lidí taky. Pomalu se chystáme ho uzavřít posledním klipem a věnovat se přípravám novýho alba, ale o tom až někdy jindy.”

Ľudia ťa poznajú ako milovníka gitár a tvojimi rukami ich prešlo už naozaj dosť. Ku ktorej gitare si mal najlepších vzťah a ktorá bola tvoj najväčší shit? “Obecně jsem ustálil u Telecasterů a když mě omrzej, tak SG. Čili teď mám takovou koncertní čtyřku kytar – Fender American Deluxe Telecaster, Fender ´72 Deluxe Telecaster, Gibson Standard SG a Gibson Special SG. Ještě vozim Fender Telecoustic na jednu akustickou píseň, je to docela slušná elektroakustika na podia. Jednou ji nahradim Gibsonem EJ-200J Měl jsem nějakej Stagg a podobný šmejdy, myslím, že to není dobrý ani jako ozdoba na zeď, v kytarách neexistuje kompromis, je buď dobrá, nebo špatná a špatný kytary já nechci.”

Ktorý gitarový aparát momentálne využívaš? “Tady jsem taky vystřídal hodně variant, i když zdaleka ne tolik, jako náš kytarista Mejdlo, kterej je na aparáty stejnej úchyl, jako já na kytaryJ Každopádně já už mám asi 2 nebo 3 roky zesík Egnater Renegade 65 a jsem obrovsky spokojenej. Je to klasickej dvoukanál s oddělenejma korekcema, vypínatelnou smyčkou, jumpem na sóla a reverbem. Na konci má flašky 2xEL34 a 2x6L6 a na každym kanálu má poťák, kde si poměruju vzájemný využití těch lamp, geniální nápad! Navíc má přepínání 65W/18W, takže z podia nemusim hrát zbytečně nahlas a používám těch 18W, bohatě to stačí. Box mám Marshall BX s Greenbackama, tahle kombinace mě prostě baví na ucho a už dost dlouho. Až budu starej, pořídim klasickou Marshallskou čtyřdíru, ale na to musí umět člověk pořádně hrát”

Čo sa týka napríklad strún, trsátiek a príslušenstva si verný jednej značke  alebo používaš rôzne druhy? “Struny D´addario dvanáctky, dřív jsem používal jedenáctky, ale já rád pořádný drátyJ Trsátka už používám asi 8 let Brain 1.60, maj skvělej vzorek i tvar. Bohužel už tahle česká značka nevyrábí tlustší a v hezčí barvě, ale myslim, že tyhle trsátka budu mít nadosmrti.”

Si zástancom krabičkových efektov, multiefektov alebo skresleniu z aparátu? “Nesnášim efekty, nebaví mě na to šlapat, laborovat atd. Takže mám jen v racku starej Digital Delay od Digitechu, kterej zapínám smyčkou, většinou současně s jumpem. Bezdrát Sennheiser ew 172G3 a stabilizátor napětí, tim to hasne, základ je stejně v rukách a krabičky nic nedoženou. Zkreslení taky z aparátu, tak dlouho jsem hledal zesík, kterej má hezký lampový zkreslení, abych to pak kazil krabičkou? Ani náhodou!”

Akým záľubám sa ešte okrem gitary a spievanou venuješ? Máš nejaké hobby? “Ono moc není čas, v zimě lyžuju, v létě piju, celoročně relaxuju ve vaně nebo u Playstationa. Nejsem moc akční člověk, naopak při tom shonu jsem rád za každou chvíli, kdy si můžu odpočinout.”

Ako sa ti páči portál weloveguitar.net? “Já už moc o kytarách nebo kytaristech nečtu, za ty roky jsem se naučil poslouchat svoje ucho a hledat zvuk v kytarách, který mě bavěj. Ale jinak je weloveguitar skvělej nápad hlavně pro ty, kdo chtěj něco dělat se svym zvukem a nevědi, co. Takže za mě jednička!:)”

A nakoniec, čo by si odkázal mladým kapelám, hudobníkom a všetkým fanúšikom na We Love Guitar? “Ať hrajou,  nešetřej na zvuku a nevymlouvaj se, že něco nejde. Je to náročný, ale stojí to za to!”

A na záver sa pozrime ešte aké nástroje Johnny vystriedal:

Leave a Reply